סדנאות ועידכונים

  ההורמון שגורם לרעב ולהשמנה בטנית : אינסולין

אחת מהסיבות העיקריות להשמנה בטנית ובכלל והוא: הורמון האינסולין  המופרש מבלוטת הלבלב . תפקידו בין היתר לשמור על רמות סוכר מאוזנות בדם על ידי כך שכשרמות הסוכר בדם גבוהות מופרש מהלבלב אינסולין, נקשר לגלוקוז ופותח לרווחה תעלות בתאים לאפשר את תנועת הסוכר מהדם לתאים - לצורך הפקת אנרגיה.את עודפי הסוכר מעודד בניית מאגרי סוכר : גליקוגן הנמצא בכבד ובשרירים ותפקידו: אנרגיה זמינה לפעילות השוטפת שלהם. וכן עודף סוכר נאגר בתאי השומן . ככל שאוכלים יותר סוכרים ופחמימות פשוטות - מופרש יותר אינסולין בדם ואוגר כל עודף גלוקוז בגליקוגן ובתאי השומן.  ככל שרמת הסוכר בדם יורדת, כך גם יורדת או פוסקת הפרשת האינסולין.סוגי מזון שונים מעודדים בכמות שונה הפרשת אינסולין.ככל שהמזון מכיל יותר סוכרים- כך הוא מתפרק מהר יותר ורמות הגלוקוז בדם עולות ויופרש יותר אינסולין כדי לפנות עודפי סוכר ולאזן את רמת הסוכר ועודפי הסוכר- במחסני תאי השומן.לכן כל כך חשוב לא להגיע למצב שכמות גדולה של אינסוין מופרשת: יוצר בעיות רבות: זה גם מתיש את הלבלב וגורם לסוכרת: כל יום מתים 8 אנשים מסוכרת,  מעלה טריגליצרידים ושומנים בדם, השמנה, עייפות כרונית, תנגודת אינסולין, דכדוך ודכאון.  

גלוקגון:הוא הורמון שתפקידו הפוך מתפקיד האינסולין: הוא מופרש כשרמות הסוכר בדם נמוכות. כאשר רמות הסוכר בדם נמוכות, רמת האינסולין נמוכה ואז מופרש הורמון גלוקגון כדי לפרק רקמת שומן לצורך הפקת אנרגיה ומונע מרמות הסוכר בדם להיות נמוכות מדי- כדי לא להגיע למצבי היפוגליקמיה ולעילפון . כל עוד רמות האינסולין בדם תהיינה גבוהות - רמות הגלוקגון בהכרח תהיינה נמוכות ואז אין שריפת שומנים!!!

יש איזון וקשר ישיר בין רמות האינסולין  בדם ורמות הגלוקגון.

איך נדאג שרמות האינסולין תשארנה מאוזנות נמוכות ורמות הגלוקגון תהיינה גבוהות?

1. לאכול הרבה ירקות - במיוחד חיים בכל ארוחה- לפחות כמחצית מהארוחה .

2. לעבור סדנא לניקוי רעלים בשיטת ד"ר דורית מאיר- שמסייעת מאוד בין היתר לשמור על רמות אינסולין נמוכות ואז רמות הגלוקגון עולות.

3. לשלב חלבון בכל ארוחה: מעודד הפרשה מוגברת של גלוקגון.

4.להקטין מאוד את כמות הפחמימות גם אם מדובר בפחמימות בריאות כמו: דגנים מלאים, פירות: עד 2 פירות ביום- רצוי תפוחי עץ ולאכול יותר חלבונים רזים כמו: קטניות, דגים, מוצרי עוף ובקר רזה- על פי סוג הדם שלכם.

5. נאכל כל 5 שעות וכלום בין הארוחות: רק שתיית מים.סך הכל 2-3 ארוחות ביום.

6. לפחות 12 שעות צום: משבע עד שבע או 3 שעות לפני השינה.כי אז בלילה הגוף ינצל את מאגרי הסוכר רמות האינסולין ירדו  ורמות הגלוקגון יעלו ועל ידי כך ישרפו יותר מאגרי שומן.

7. להשתדל בארוחת הערב לאכול משהו קטן: רק חלבון וירק או חלבון ומרק - בלי פחמימות.ובכלל: אחרי ארוחת הצהריים להמנע או להמעיט מאוד בפחמימות.

8. להקפיד בכל ארוחה כפית שומן איכותי: שמן זית, שמן קוקוס..: גורם לתחושת שובע לאורך זמן.

9. פעילות גופנית תוך אימוץ תאי שריר כל פעם יותר ויותר: לא מספיק להפעיל אותם אלא להגדיל את מסת השריר: משקולות, מתיחת גומיה, כפיפות בטן, סקווטים...

10. לשתות הרבה מים: 10 כוסות ביום.

11. להימנע לחלוטין מסוכרים מעובדים ומפחמימות פשוטות.

12. לשאוף למאזן קלורי שלילי: גם אם מזון הוא בריא- לא להגזים ולהפריז באכילתו.

13. אכילה איטית מאיצה את חילוף החומרים.

14. להימנע מלחץ נפשי :לחץ נפשי גורם להשמנה.

עד כאן אנשים יקרים, שבוע נפלא לכולם

עוקבים יקרים,

לא תתקיימנה יותר במרכז שלנו  סדנאות כי יצאתי לפנסיה. 

בריאות טובה והצלחה לכולנו.

בברכה, ד"ר דורית מאיר 

 

 

 

לפרטים נוספים:

תודה!