סדנאות ועידכונים

הדגנים וערכיהם התזונתיים

 

סוגים:

 

 • חיטה: הדגן העתיר ביותר בגלוטן. את החיטה ניתן לבשל, לטחון, להנביט. סובין חיטה: מכיל את רוב הוויטמינים והמינרלים שבדגן ולכן מעשיר מאוד את הרכבה התזונתי של הארוחה. מכאן החשיבות הגדולה של לאכול את קליפת החיטה ולא בצורה מלוטשת.

 • דורום: זן נוסף של חיטה. הקמח שנוצר הוא דק מאוד אבל אחוז החלבון שמכיל גבוה יותר (יותר קשיח, לא מתמוסס,לא מתפרק עלי לזניה לדוג').

 • אורז: קליפת האורז עשירה מאוד בקומפלקס B, בסיבים ובחומצות שומן אומגה 3 + 6. 6-7% חלבון. אינו מכיל גלוטן! (טוב לחולי צליאק). חולי כליות- יש בעיה בפינוי תוצרי פירוק החלבון- ולכן האורז מומלץ להם (דל חלבון!)  ככל שהאורז מקולף יותר, האינדקס הגליקמי שלו עולה והוא פחות בריא. עדיף לאכול אורז מלא. יש רמות ליטוש: אורז מלא, אורז חום, אורז לבן. אח"כ מוציאים את הנבט ומקבלים את האנדוספרם.

 • שיבולת שועל (oat): קוואקר בצורה התפוחה. אחד הדגנים הכי עשירים בחלבון, בשומן לא רווי, בויטמינים ומינראלים. בצורה הטבעית שלו הוא מתקלקל בקלות, אם לא מסירים את החלק השומני אורך החיים קצר (כחודש). בייצור הקוואקר עצמו מתפיחים את שיבולת השועל, הורסים את השומנים וכך השומנים אינם מתחמצנים.כך מאריכים את חיי המדף. שיבולת שועל הדגן שקליפתו הכי עשירה בסיבים מסיסים: פקטין. הקוואקר מכיל גם חומצה גלקטרונית עוזרת בקשירת מלחי המרה, ובכך עוזרים בהורדת כולסטרול.

 • שעורה (barley): הרכב קרוב מאוד לחיטה. מכילה גלוטן (כמות נמוכה יותר מאשר בחיטה). ניתן ללטש ולהכין גריסי פנינה. אפשר גם להכין בירה וויסקי.

 • כוסמת: עשב ולא דגן. בגלל הרכבה התזונתי, טעמה ושימושיה היא מסווגת עם דגנים. מכילה בין 15-20% חלבון, עשירה במיוחד בברזל, זרחן וויטמינים מקבוצת B.

 • דוחן: דגן קל לעיכול, אינדקס גליקמי מאוד גבוה, מכיל כ- 12.5% חלבון, פלואור וחומצה צורנית (המרכיב בבניית הציפורן והשיער). המינרלים נמצאים בכל הגרעין (ולא רק בקליפה), לכן הערך התזונתי גבוה גם בצורה המלוטשת. אינו מכיל גלוטן!

 • טפיוקה: דגן שמכיל כמעט כלו עמילן ועני בויטמינים ומינראלים לכן פחות מומלץ.

 • אמרנט: דגן שמכיל הכי הרבה ברזל מכל הדגנים וחלבונים חיוניים. אפשר לבשל את גרעיניו במרק, תבשילי קדירה, אינו מכיל גלוטן!

 • תירס: ניתן להפיק ממנו שמן עתיר באומגה 6 ודל באומגה 3 ולכן אינו מומלץ!!! עמילן תירס אינו מכיל חלבון. שמושים: מסמיכים אתו דייסות לתינוקות למניעת אלרגיות, קורנפלקס, פופקורן מכיל β-קרוטן, וויטמינים ומינרלים בקליפה.

 • שיפון (rye): נפוץ בעיקר בסקנדינביה והמזרח הרחוק. הכנת קמח ופתיתים, העשרת לחמים. מכיל 12ג' חלבון, מכיל מעט גלוטן, אינדקס גליקמי נמוך.

 • בקינואה ערכים תזונתיים גבוהים במיוחד. בניגוד לדגנים אחרים, איכות החלבון בה גבוהה במיוחד. הקינואה עשירה  בזרחן, בברזל ובמגנזיום וכן בסיבים תזונתיים. יש להערכים תזונתיים נמוכים יחסית של פחמימות וערכים גבוהים:18% חלבונים איכותיים. קינואה אינה מכילה גלוטן, טובה לחולי צליאק. 

קמח: נוהגים לסווג את הקמח לפי כמות החלבון שבו:

קמח חזק – בד"כ % חלבון גבוה  (למעלה מ10%) ולכן מקבלים מאפייתו ככר תפוח.

קמח רך - % חלבון נמוך  (פחות מ 10%) ולכן גודל הככר המתקבלת קטן יחסית.

בתהליך ההנבטה- (השריית הגרעין בתוך מים) אנזים בשם פיטאז מפרק חלק מהחומצה הפיטית ואז זמינות המינרלים עולה. לכן- ערך תזונתי של דגנים מונבטים (וגם קטניות) עולה.

עוקבים יקרים,

לא תתקיימנה יותר במרכז שלנו  סדנאות כי יצאתי לפנסיה. 

בריאות טובה והצלחה לכולנו.

בברכה, ד"ר דורית מאיר 

 

 

 

לפרטים נוספים:

תודה!