סדנאות ועידכונים

המלצות תזונה לספורטאים: מבוגרים ונוער

 

כושר גופני חשוב לנו מאוד משום שהוא: גורם להרזיה, משפר סיבולת לב- ריאה, משפר מצב רוח ומשחרר ממתחים בגלל שחרור אנדרופינים, מוריד כולסטרול, משפר זרימת דם, מחזק את מערכת החיסון, מקל בשינה ועוד.

 

המלצותי הן:

המלצות התזונה לפני פעילות:

שעתיים-שלוש לפני פעילות גופנית רצוי לאכול ארוחה עשירה בפחמימות מורכבות (פסטה מקמח מלא, לחם מלא עם ירקות) ודלה בשומן, כדי שהמזון לא ישהה זמן רב בקיבה ויכביד בזמן האימון. פחמימות מורכבות מעלות רמת גלוקוז בדם ושומרות אותו ברמה קבועה פחות או יותר.

- שעה לפני הפעילות מומלץ לאכול פרי: לוקח לו חצי שעה להתעכל.

במהלך הפעילות: פירות יבשים או חטיף בריאות, שתיית מים כל חצי שעה.

 

המלצות תזונה לאחר הפעילות:

יש חשיבות וחיוניות רבה לתזונה ולשתיית מים לאחר הפעילות לצורך: חידוש מאגרי האנרגיה, שיקום הרקמות ובנייתן, שמירה על מערכת החיסון והמשך תפקוד תקין של הגוף.

על מנת לשמור על מסת שרירים ולעזור לגוף להתאושש מומלץ לאכול משהו קל, קטן מייד עם סיום הפעילות כמו: פירות יבשים, פרי טרי, חטיף אנרגיה. דבר זה מונע גם זלילת יתר לאחר הפעילות.

 

שעה-שעתיים לאחר הפעילות:

ארוחה עשירה בפחמימות וחלבון.

דוגמאות לארוחה אחרי אימון: דגנים עם יוגורט, כריך עם פסטרמה/ביצה/טונה, תפוח אדמה +עוף\דג, סלט ירקות, ושתיית מים לפני או אחרי הארוחה.

בפעילות גופנית אנו מנצלים את כל מאגרי הגלוקוז ויש פירוק שריר כי הגוף מנצל את מאגרי הגלוקוז הזמין בדם ולגוף קל יותר לפרק חלבון מהשריר להשגת אנרגיה מאשר שומנים. לכן חייבים חלבון כדי להחזיר את מסת השריר. הפחמימה נועדה להחזיר מאגרים של גלוקוז והחלבון נועד להחזיר בניית שריר.

 

בפעילות גופנית עובדת מערכת העצבים הסימפטטית, ואז העיכול בעייתי.

אם אוכלים מיד לאחר פעילות גופנית העיכול לא יהיה תקין.

צריך לחכות שעה-שעתיים עד לארוחה.

מותר ירק אחד מיד לאחר פעילות או פרי או פירות יבשים.

לפירוק שומן חייבים פעילות גופנית אירובית לזמן מסוים וקצב לב בסביבות ה- 130 כי אז הוא מספק מספיק דם וחמצן לשרירים לפרוק גליקוגן ושומן. בפעילות אנאירובית אין פירוק שומן ויש עבודה על סיבולת לב- ריאה.

 

תוספי מזון: ויטמינים: C,E וסלניום- שהם אנטי אוקסידנטים חזקים, מינרלים: מגנזיום החיוני לתפקוד תקין של שרירים, ומסייע בבניית שריר.- סידן – חיוני למבנה עצמות וחיזוקן, העברת גירויים עיצביים, התכווצות שרירים ועוד, לכן חובה תוסף סידן –לפחות 800 מ"ג סידן בנוסף להמלצה הרגילה.

 

עוקבים יקרים,

לא תתקיימנה יותר במרכז שלנו  סדנאות כי יצאתי לפנסיה. 

בריאות טובה והצלחה לכולנו.

בברכה, ד"ר דורית מאיר 

 

 

 

לפרטים נוספים:

תודה!